Alumecon vuosi 2025
Vuosi 2025 jatkui haastavassa ja epätavallisessa markkinatilanteessa, jos epätavallisesta markkinatilanteesta voidaan enää puhua, kun verrataan muutamaan edelliseen vuoteen. Epävarmuus maailmantaloudessa, kiristyneet geopoliittiset jännitteet ja turvallisuusympäristön muutokset ovat vaikuttaneet suoraan tai epäsuorasti myös metallimarkkinoihin. Vaihteleva raaka-aineiden saatavuus, yleinen kustannustason nousu, kysynnän heikkeneminen ja arvaamaton hintakehitys, eivät kuitenkaan ole uusia asioita metallimarkkinoilla.
Maailmantilanne edellyttää alan toimijoilta korostunutta riskienhallintaa, joka vaatii epävarmojen markkinoiden jatkuvaa luotausta sekä asiantuntevaa analyysia. Asiantuntijuutemme ja laajan toimittajaverkostomme voimin olemme turvanneet sopimusasiakkaidemme materiaalisaatavuudet myös haastavimpina aikoina. Kiitos tästä kuuluu myös henkilöstöllemme, sekä asiakkaillemme, jotka luottavat Alumecoon toimittajanaan.
Haastava markkinatilanne ei ole katoamassa, kun katsomme kohti vuotta 2026, mutta eivät katoa myöskään uudet mahdollisuudet ja pitkäjänteinen yhteistyö asiakkaidemme ja yhteistyökumppaneidemme kanssa.
Lämmin kiitos vuodesta 2025 ja menestystä vuoteen 2026 sekä asiakkaillemme että kaikille yhteistyökumppaneillemme!
Vuoden vaihtuessa olemme nyt toimineet uusissa toimitiloissamme noin 1,5 vuotta, yhdessä Metalcenter Group Oy Ab:n kanssa. Noin 11 000 neliömetrin toimitilamme on suunniteltu vastaamaan juuri meidän toimintaamme ja tulevaisuuden tarpeitamme. Varastoratkaisut on optimoitu erityisesti energiatehokkuuden, turvallisuuden sekä materiaalien sujuvan virtauksen ja tehokkaan varastoinnin näkökulmasta.
Modernit tilat antavat meille mahdollisuuden kasvaa entistä vastuullisempana sekä joustavampana ja tehokkaampana toimijana. Samalla ne luovat henkilökunnallemme viihtyisän ja toimivan työympäristön, joka tukee arjen sujuvuutta, turvallisuutta ja pitkäjänteistä kehittymistä.
Katso videolta, miltä toimintamme täällä Urusvuoressa näyttää!
Henkilöstömäärämme on kasvanut niin toimiston kuin varaston puolella ja viime vuoden aikana henkilöstömme saavutti myös mahtavia merkkipaaluja Alumecolla.
Alumiinien tuotepäällikkömme Panu Leskinen palkittiin kauppakamarin kunniamerkillä yhtenäisestä 40 vuoden urasta alumiinien parissa, joka on alkanut 1985 Gränges Aluminiumin Suomen myyntiyhtiöstä Oy Aluma Ab:lta jatkuen edelleen Alumecolla.
Viime vuonna juhlistettiin myös muita henkilöstömme jäseniä. Myynnin tuestamme Sanna Flomanilla tuli upeat 15-vuotta täyteen Alumecolla. Toimitusketjupäälliköllämme Joni Viljasella ja Varaston työnjohtajalla Joel Lehdolla tuli molemmilla myös upeat 10-vuotta täyteen Alumecolla.
Alumiinituotteiden järjestelmällisen valikoiman kehittäminen, on mahdollistanut tarjonnan, jolla suomalainen tuotekehitys on voitu pitää kehityksensä kärjessä tai jopa vienyt sen edelle lähimmistä kilpailijamaistamme.
Näin olemme saaneet olla mukana kehittämässä suomalaista alumiinituoteteollisuutta ja tuotemuotoilua. Parannamme omalta osaltamme suomalaisen metalli-, energia- ja rakennustuoteteollisuuden kilpailukykyä ja sen jalostusarvoa, niin koti kuin vientimarkkinoilla. Samalla EN -normin rajoissa olevien alumiinituotteiden toimituslogistiikka on saatu kehitettyä toiminnalliselle tasolle. Tästä kiitos asiakkaittemme kehitysideoille ja eri henkilöstöryhmille, joiden kanssa toteutus on ollut mahdollista.
Seuraavina vuosina jatkamme työtämme parantamalla toimintojamme niin logistiikan kuin alumiinisten puolivalmisteiden osalta.
Tuotetason keskeisenä elementtinä on eurooppalaisen alumiiniteknologian hyödyntämisessä suomalaisen liiketoiminnan tarpeisiin ja kilpailukyvyn kehittämiseen.
Laivalevyt ovat yksi tukipilareistamme ja kiitos asiakaskuntamme luottamuksen olemme saavuttaneet laivalevyissä johtavan toimittajan aseman viime vuosien aikana. Laivalevyjen osalta markkina on kaksijakoinen, huviveneteollisuus ei ole vielä täysin toipunut kysynnän notkahduksesta, joka seurasi Covid-19 pandemian jälkeen kun maailma taas aukesi matkailulle. Toisaalta työvene sekä laivapuolella vahva kysyntä jatkuu geopoliittisesta tilanteesta johtuen, johon suomalaiset telakat kykenevät valmistuksessaan vastaamaan hyvin.
Uusissa toimitiloissamme olemme varautuneet tuleviin meriteollisuuden tarpeisiin materiaalihallinnan osalta.
Ruostumattomien teräksien osalta olemme vuoden 2025 aikana nähneet markkinassa merkittäviä muutoksia tukkurikentässä, Damstahlin vetäytyminen Suomesta ja viimeisimpänä Ovakon Metalsin vetäytyminen RST-tukkumarkkinasta. Nämä yhdessä vaikuttavat merkittävästi kotimaan Ruostumattomien markkinatilanteeseen, koska yleinen heikko kannattavuus ja jopa kannattamattomuus liiketoiminnassa saattaa johtaa vielä vuoden 2026 aikana muihin uudelleenjärjestelyihin kilpailijakentässä.
Itse kysyntä kotimaassa ei ole kasvanut, joskin kaikki markkinan ja valmistajien signaalit nyt näyttävät aallonpohjan olevan saavutettu ja näköpiirissä kohtuullinen elpyminen kysynnän osalta. Tätä tukee myöskin nyt nähtävissä olevat hinnankorotukset Q1/2026 aikana, joiden vaikutus jatkunee vähintäänkin ensi kesän ylitse.
Alumecolla Ruostumattoman teräksen vuosi on ollut vahvaa kasvua ja vihdoinkin voimme iloksemme todeta olevamme merkittävä toimittaja kotimaassa, myös ruostumattomien teräksien osalta asiakaskunnallemme. Vakiotuotteiden lisäksi laajenee valikoimamme isoihin levyihin sekä tankopuolelle vielä entisestään vuoden 2026 aikana.
Vuosi 2025 on ollut tuulinen vastuullisuusteemojen ympärillä. Vastuullisuusraportoinnin osalta vuosi aloitettiin valmistautumalla konsernitason CSRD-raportointiin vuoden 2026 alusta ja valmistelut olivat jo melko pitkällä, kunnes Omnibus-aloitteiden myötä keväällä alkoi epävarmuus siitä, kuuluuko konsernimme yritysten joukkoon, joille raportointi on pakollista vai ei. Lopputuloksena oli, että määrämuotoinen vastuullisuusraportointi ei ole meille pakollista. Tehty työ ei kuitenkaan valu hukkaan vaan oppeja hyödynnetään jatkossa laajennetussa CSR-raportissa konsernitasolla. Suomessa tulemme vastaamaan asiakkaidemme vaatimuksiin valmistelemalla oman VSME-raportin.
Hiilirajatullimekanismin ympärillä keskustelu on käynyt vähintäänkin yhtä kiivaana kuin vastuullisuusraportoinnissa. CBAM-mekanismi ei myöskään säästynyt Omnibus-aloitteilta ja jatkossa CBAM-tavaroiden tuonti on raportoitava, mikäli tuonti EU:n ulkopuolelta ylittää 50 000kg vuodessa. Tuojalla on myös vuoden 2026 alusta alkaen oltava valtuutetun CBAM-ilmoittajan lupa, jotta CBAM-tavaroita voi tuoda EU-alueelle. Alumecon asiakkaat voivat olla huoletta, sillä huolehdimme velvoitteista puolestanne. Nähtäväksi jää, millainen vaikutus alumiinien ja ruostumattomien terästen hintoihin ja saatavuuteen hiilirajatullimekanismilla tulee olemaan.
Green Claims-direktiivin myötä vastuullisuusviestintä kuluttajille on entistä säännellympää. Yrityksille suunnattuun markkinointiin ja viestintään direktiivi ei suoraan ota kantaa, mutta usein kuluttajapuolen vaatimukset valuvat viiveellä B2B-puolelle. Toisaalta on hyvä, että harhaanjohtavaa markkinointia ei enää hyväksytä vaan väitteille on löydyttävä konkreettiset perusteet. Suomen markkinassa tilanne on hyvä ja yritysostajat voivat luottaa kotimaisten toimijoiden markkinointiin ja viestintään. Ulkomaisten tehtaiden osalta varmennettavuus ei välttämättä ole helppoa ja tässä auttaa Alumecon kaltainen kumppani, jolla on laajat kansainväliset verkostot.
Jenkkien tullausmuutokset ovat myös lisänneet sulatus- ja valumaa -todistusten kysyntää. Kaikkiaan erilaisten todistusten, dokumenttien ja raporttien kysyntä on lisääntynyt merkittävästi. Tässäkin Alumecon asiakkaat voivat olla huoletta, sillä tarvittavat todistukset ovat saatavilla. Mitä aiemmassa vaiheessa saamme tiedon tilaukseen liittyvistä vaatimuksista, sitä nopeammin ja sujuvammin pystymme toimittamaan tarvittavan dokumentaation.
Toivottavasti vuosi 2026 tulee olemaan vastuullisuusteemojen osalta edeltäjäänsä rauhallisempi ja selkeämpi sekä antaa yrityksille rauhan keskittyä viemään hankkeita eteenpäin. Jatkossakin haluamme olla asiakkaillemme vastuullisin kumppani ja auttaa asiakkaitamme omassa toiminnassaan kohti vähäpäästöisempää tulevaisuutta.